עיקול רכב – מה לעשות ואיך לבטל עיקול על רכב?

עיקול הינה שיטה נפוצה למדי לגביית חובות בישראל. העיקול יכול להיות זמני עד להסדרת החוב, או תמידי במסגרתו יימכר הרכב והנושה ייפרע מחובו. פעמים רבות, הנכס עליו חל העיקול הוא הרכב שלכם. אתם, כמובן, תתקשו מאוד להתנהל ללא הרכב ותרצו להסיר את העיקול כמה שיותר מהר. המשיכו לקרוא וגלו איך עושים זאת.

סיבות לעיקול רכב

כדי להבין כיצד ניתן לבטל עיקול על רכב, יש להבין תחילה מדוע מוטל עיקול על הרכב מעיקרא. ישנם מספר תרחישים אשר בגינם ניתן להטיל עיקול על רכבים, על פי הדין הישראלי. נסקור מצבים אלו ואת דרכי ההתמודדות עימם.

חוב לנושים

הסיבה הקלאסית ביותר בגינה מוטל עיקול רכב, היא חוב לנושים. כאשר אדם חב לנושים כסף והוא אינו יכול להשיב את חובו, הנושים יוכלו לפנות להוצאה לפועל בדרישה כי זו תפעל להשבת כספם. ההוצאה לפועל תוכל, במקרה הצורך, לעקל את נכסיו של החייב ולמכור אותם, כדי לפרוע את חובו של החייב לנושים.

פעמים רבות, הנושה לו חייב בעל הרכב כסף, הוא הבנק. הנושה נטל הלוואה בנקאית באופן ישיר או באמצעות כניסה למינוס ולא עומד בהחזר החוב שלו. במצבים אלו, הבנק יוכל לפנות לגופי ההוצאה לפועל שיבצעו עיקול רכב.

עם זאת, לא רק הבנק יכול לפנות להוצאה לפועל במקרים בהם החייב לא עומד בהתחייבויותיו. גם מלווה חוץ בנקאי, דוגמת חברת אשראי, יוכל לפנות להוצאה לפועל לעיקול הרכב. הפנייה אף תהיה פשוטה יותר, כאשר במסגרת ההלוואה רכבו של החייב שועבד לנושה ותנאי ההלוואה מגדירים את הרכב כבטוחה ממנה יוכלו הנושים להיפרע.

חוב לנושים זוהי, אם כן, סיבה עיקרית להטלת עיקול רכבים בישראל. להלן נלמד כיצד ניתן לבטל עיקול שכזה ואיך מתמודדים עימו.

עיקול רכב במשפט אזרחי

בית משפט רשאי, במסגרת הליך אזרחי, להטיל עיקול על נכסים של הנתבע כאשר קיים חשש כי הוא לא יקיים את פסק הדין. הטלת העיקול תקשה על הנתבע להתחמק מהמשפט וכן תמנע ממנו להתעלם מפסק הדין.

בית המשפט תר אחר נכס משמעותי של הנתבע אותו יוכל לעקל. רכב הנתבע עונה, לא אחת, על הגדרה זו ולכן בית המשפט בוחר להורות על עיקול לרכב הנתבע.

בניגוד לעיקול המוטל על ידי ההוצאה לפועל, אשר בסופו הרכב צפוי להימכר והחייב ייפרע מכספי המכירה, העיקול המוטל בבית המשפט קצוב במס ותלוי באי קיום פסק הדין. ככל שנתבע אשר יקיים את פסק הדין, יוכיח כי אין חשש אמיתי שמא לא יקיימו או יוכיח כי העיקול אינו מידתי, העיקול לרכב צפוי להתבטל.

חובות מס

לבסוף, עיקול רכב יכול להיות מוטל גם בשל חוב מס. רשות המיסים וכן העיריה יכולות להטיל עיקול לרכב, על מי שצבר חוב מס או חוב ארנונה משמעותי. במקרים אלו הרכב לא יוצא למכירה באותה מהירות כמו בעיקול עקב חוב לנושים, אך פקידי המס יוכלו בהחלט למכור את הרכב בסופו של דבר ולגבות את חוב המס.

עיקול רכב – דרכי התמודדות

נקדים ונאמר כי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם עיקול רכב ולבטלו, היא לפנות אל עו"ד המתמחה בדיני הוצאה לפועל שיפעל לביטול העיקול. במידה והרכב שלכם עוקל, פנו עוד היום אל עו״ד ענבל סודרי קינן לביטול העיקול.

לרשות עורכת הדין יעמדו מספר כלים לביטול העיקול. כאשר מדובר בעיקול עקב חוב לנושים, עוה"ד ינסה להגיע להסדר עם הנושים לדחיית החוב. ככל שיגיעו להסדר, יבוטל העיקול. במקרים בהם העיקול הוטל על ידי רשויות המס או בית המשפט, עורך הדין יטען כי העיקול אינו מידתי ואינו נצרך ועל כן דינו להתבטל. ככל שעורך הדין שלכם מקצועי ויסודי, ביטול העיקול אפשרי בהחלט.

לסיכום

לסיכום, ניתן לבטל עיקול לרכב באמצעות הגעה להסדר עם הנושים או ערעור על חוקיות העיקול. פנו לעו"ד ענבל סודרי קינן לקבלת ייצוג בתיקי הוצאה לפועל ובטלו את העיקול על הרכב שלכם.

לסיכום, מה היה לנו במאמר זה?

*המידע המופיע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא וכל שימוש במידע הינו באחריות הקורא בלבד.

אהבתם? שתפו הלאה

למאמרים נוספים בנושא:
לא מצליחים לשלם חובות?

לא מצליחים לשלם חובות – הקדמה בחלק ניכר מהמקרים, מי שמגיע למצב שבו הוצאה לפועל פועלת כנגדו הוא אדם שהחובות הכספיים שלו גדולים מסך כל

להמשך קריאה »
בעל עסק? חייבים לך כסף?

גביית חובות: בעל עסק? חייבים לך כסף? רבים הם בעלי העסקים אשר לקוחות וגורמים נוספים חייבים להם כסף אשר לא משולם והם אינם מצליחים לקבל

להמשך קריאה »
להתחלת שיחה
1
שלח פנייה בוואטסאפ
שלום, נשמח לעמוד לרשותך במשרד עורכי דין ענבל סודרי קינן