מחיקת חובות

מחיקת חובות החוק

החוק במדינת ישראל מאפשר למי שנקלע שלא בטובתו לחובות, לפנות להליך מחיקת חובות ולחזור לחיים תקינים. חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי החדש, שנכנס לתוקפו זה לא מכבר, נועד לזרז את תהליך מחיקת החובות וקבלת ההפטר ולייעל אותו. אילו גורמים אפשריים עלולים להביא לצבירת חובות? מהם הליכי הוצאה לפועל או חדלות פירעון? איך יכול עורך דין מיומן לסייע לחייב לצאת לדרך כלכלית חדשה? בשורות להלן נשיב לשאלות הללו בהרחבה.

איך בעצם נוצרים חובות והאם זה בהכרח באשמת החייב?

למרות הנטייה להאשים את החייבים בחובות שהם צברו, בחלק ניכר מהמקרים המצב שונה לחלוטין. חובות עלולים להצטבר גם במקרים שבהם לחייב לא הייתה כוונה רעה. הדוגמא הטובה ביותר לכך, היא מגפת הקורונה, שגרמה לעצמאים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים להיכנס לחובות ולהליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון, ואכן, יש עלייה במספר הבקשות לביצוע מחיקת חובות בשל הקורונה. למרבה ההפתעה, קורה לא אחת שאפילו עסקים רווחיים מגיעים למצב של חדלות פירעון, בעקבות מחסור בהון חוזר.

מה בין מחיקת חובות והליכי פשיטת רגל?

הליכי פשיטת רגל במדינת ישראל נועדו לגבות מחייבים, עבור הנושים, חלק גדול ככל האפשר מהסכומים שבעלי החוב חייבים להם. עד לא מכבר, הליכי הגבייה בהוצאה לפועל נמשכו, או היו עלולים היו להימשך שנים ארוכות. חוק חדלות פירעון שנכנס לתוקפו בספטמבר 2019 מפשט את הליכי הגבייה, מקצר אותם ויחד איתם מתקצרת גם תקופת ההמתנה לפני קבלת ההפטר לחייב. כשמדובר בצבירת חובות קורונה עורך דין המייצג את החייב יכול לנסות ולקצר עוד את ההליכים, אם ניתן להוכיח שלחייב אין כלל כושר פירעון.

הידעתם? לשם מחיקת חובות יש לפתוח בהליכי פשיטת רגל

על מנת שחייב יוכל לקבל הפטר מחובותיו, קרי – מחיקת חובות, הוא נדרש ליזום או לשתף פעולה עם הליך פשיטת רגל או בשמו העדכני: הליכי חדלות פירעון.

במסגרת הליכי פשיטת רגל לחייבים שמתקיימים מול לשכת ההוצאה לפועל מתבצעים המהלכים הבאים:

  1. כינוס נכסי החייב ותשלומים של החייב: כינוס הנכסים כולל את כל נכסי החייב, כולל אפילו דירת מגורים, אם הדבר עשוי לסייע בתשלום החובות. במקביל, מטיל בית המשפט על החייב תשלום חודשי לטובת קופת הכינוס, מהכנסות שהוא מייצר בתקופה שעד לקבלת ההפטר.
  2. פירעון חובות: משכונסו כל נכסי החייב, יחד עם סכומי הכסף שאותם הוא מפקיד מעת לעת, הם נמכרים לכל המרבה במחיר. סכומי הכסף שהצטברו כתוצאה מהמכירה, מתחלקים בין הנושים על פי מפתח שנקבע מראש.
  3. קבלת הפטר: אחרי שבית המשפט או הרשם בהוצאה לפועל משתכנעים שאין אפשרות לגבות כספים נוספים מהחייב, הוא מוכרז פושט רגל. בשלב הבא, מעניק לו בית המשפט הפטר – שזה אומר בעצם מחיקת חובות נותרים שהחייב לא הצליח לכסותם בתום הליך פשיטת הרגל.

עורך דין הוצאה לפועל עשוי לסייע לחייב לסיים את ההליכים הללו בזמן הקצר ביותר האפשרי.

כיצד שירותיו של עורך דין פשיטת רגל מסייעים לחייבים?

כאשר נושים אינם מקבלים כספים מחייבים תמורת מוצר או שירות שאותו הם סיפקו, הם עלולים לפנות להוצאה לפועל במטרה לגבות את החוב. במקרים כאלה, ההמלצה היא לפנות לשירותיו הטובים של עורך דין מחיקת חובות. מדובר בבעל מקצוע המכיר את הנושא ויפעל ככל יכולתו להפחית את התשלומים של מרשו מצד אחד, ולקצר ככל שניתן את הליכי ההוצאה לפועל מצד שני. חוק חדלות פירעון החדש מעניק לכל חייב הזדמנות לסיים מהר ככל שניתן את ההליכים ולצאת לדרך חדשה. זאת, כאמור, באמצעות כינוס נכסים או הסדר נושים, שימנע את הצורך בהכרזה על פשיטת רגל.

לסיכום

מחיקת חובות הוא הליך שמתבצע אחרי שרכושו של החייב חולט ונמכר והסכומים שהתקבלו חולקו בין הנושים. ייצוג חייבים על ידי עורך דין מיומן, עשוי לסייע להם לקצר את ההליכים ולצאת לדרך חדשה בתוך תקופה קצרה יחסית.

מעוניינים במידע נוסף על מחיקת חובות? ענבל סודרי קינן עורכת דיןפנו לייעוץ ראשוני ללא התחייבות וללא עלות!

לסיכום, מה היה לנו במאמר זה?

השאירו עכשיו פרטים בטופס:

אשמח לעמוד לרשותך ולספק יעוץ משפטי מותאם אישית, ניתן להשאיר פרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם.

עורכת דין ענבל סודרי קינן

תחומי העיסוק והמומחיות של משרדנו:

* עו"ד להוצאה לפועל * עו"ד חדלות פירעון * עו"ד ייצוג חייבים * עו"ד ייצוג זוכים

*המידע המופיע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא וכל שימוש במידע הינו באחריות הקורא בלבד.

אהבתם? שתפו הלאה
תחומי העיסוק של המשרד

הוצאה לפועל

ייצוג משפטי לחייבים והן לזוכים. ייצוג חייבים- טיפול בפתיחת / סגירת תיק בהוצאה לפועל. ייצוג זוכים- גביית חובות, מימוש שטר, תובענה על סכום קצוב, ביצוע פסק דין.
פשיטת רגל

פשיטת רגל

ליווי משפטי בהליך פשיטת רגל ו- בהליכי חדלות פירעון ו- שיקום כלכלי עד לקבלת צו הפטר ויציאה לדרך חדשה של בעלי נכסים ומי שאינו בעל נכסים.

ייצוג חייבים

ייצוג זוכים

להתחלת שיחה
1
שלח פנייה בוואטסאפ
שלום, נשמח לעמוד לרשותך במשרד עורכי דין ענבל סודרי קינן